ورود |عضويت
سه شنبه 30 شهریور ماه 1400

سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی - سماک

Module Border Module Border
   
مقدمه ای بر مديريت آب و خاك

به نام خدا

<< من الماء کل شیء حی >>

زندگی همه چیز از آب است

مقدمه :

ذخیره رواناب های سطحی آب یکی از اساسی ترین نیاز های بشر ، مایه حیات و بقاء انسان و عامل اصلی تولید است و از ارزش فوق العاده ای برخوردار می باشد .كشور ما ، ايران با وسعت 000/684/1كيلومتر مربع يكي از فلات‏هاي پهناور آسياست که ميانگين بارندگي سالیانه آن حدود يك سوم ميانگينجهاني بوده و از طرفی دارای پراکنش ناموزون ریزش های جوی میباشد . لذا بخش عمده از مناطق كشور جزو مناطق خشک محسوب مي شوند. استان اصفهان از جمله مناطقی است که بدلیل کمبود میزان بارندگی و نوع پراکنش آن ، از کمبود منابع آب و اثرات نامطلوب آن رنج میبرد و دچار محدودیت های چشم گیری در منابع میباشد .و نیز به علت عدم مهار و بهره برداری مناسب آبهای سطحی این منبع آبی نیز از دسترس نیاز مندان واقعی آن خارج شده و کشاورزان بسیاری از مناطق استان را با مشکل کم آبی مواجه می سازد . محدود بودن میزان بارندگی ، پراکنش ناموزون ریزش های جوی ، عدم مهار آبهای سطحی و هرزآب ها ، افت سطح آبهای زیر زمینی ونیز شرایط اقلیمی استان موجب افزایش سطح اراضی کویری استان و هجوم آب های شور به سفره های منابع آبی شده است که لازم است در این خصوص اقدامات جدی صورت پذیرد .

نیازروز افزون بشر به مواد غذایی و افزایش سطح توقعات از یک سوی و محدودیت منابع از سوی دیگر ، همچنین نقش فوق العاده آب و خاک در تولید و توسعه اقتصادی و کشاورزی ، دست اندرکاران امور اجرایی کشور و مدیران ذی ربط در سطوح مختلف را بر آن می دارد تا بهترین و بهینه ترین برنامه ها و ساختار اجرایی را جهت دست یابی به بهترین روشهای ، حفظ ، احیا و بهره برداری اصولی از منابع برگزینند ودر راستای آن اقدام نمایند .

پروژه های متنوع آب و خاک بویژه پروزه های مختلف تامین آب از جمله پروژه های زیربنایی و اصولی در راستای حفظ ، احیا و بهره برداری اصولی از دو نعمت گرانقدر الهی یعنی آب و خاک می باشد ولذا شایسته است حداکثر توان خود را در برنامه ریزی صحیح و اصولی هرچه مطلوب تر طراحی و اجرای اینگونه پروژه ها و ارتقاء سطح کمی و کیفی آن بکار بندیم

Module Border Module Border
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال مدیریت جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 313

عالی : 78%
خوب : 3%
متوسط : 3%
ضعیف : 16%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 100
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 100

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1301425
Visitors بازديد هاي امروز: 286
Visitors بازديد هاي ديروز: 571

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/06/30 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نطنز
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا